پرش به محتوا

مقاومت

مقاومت (Resistance) چیست ؟

مقاومت یا سطح مقاو‌متی ، محدوده یا سطحی از حرکت قیمت است که در آن فشار عرضه توسط فروشندگان بر فشار تقاضا غلبه می‌کند و قیمت رو به کاهش می گذارد. یک سطح مقا‌ومتی با توجه به اطلاعات جدید و نگرش کلی بازار می‌تواند به صورت کوتاه مدت یا بلند مدت با فشار فروش مواجه شود.

از دیدگاه تحلیل تکنیکال، یک سطح مقاومتی ساده را می‌توان با رسم خطی در امتداد بالاترین قیمت برای دوره زمانی مورد نظر ترسیم کرد. البته با توجه به رفتار قیمت این خط می‌تواند صاف و یا مایل باشد. همچنین راه های پیشرفته‌تری جهت شناسایی مقاو‌مت وجود دارد که شامل مواردی از جمله خطوط روند ، میانگین های متحرک و بولینگر باند می‌باشد. نقطه مقابل مقاو‌مت را حمایت یا سطح حمایتی می‌نامند.

مقاومت

نکات کلیدی :

  • سطح مقاو‌‌مت نشان دهنده محدوده قیمتی است که یک دارایی در بازه زمانی مورد نظر نتوانسته فراتر از آن رود.
  • جهت رسم مقا‌و‌‌مت می‌توان به جای ترسیم خطی از اندیکاتورها نیز استفاده کرد.
  • اعمال خطوط روند روی نمودار می تواند دید پویاتری از مقاو‌‌مت ارائه دهد.

سطوح مقاو‌مت به شما چه می گوید؟

سطوح مقاو‌مت از مهمترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال هستند. تحلیل تکنیکال روشی برای تحلیل قیمت سهام و این باور را بیان می‌کند که اکثر اطلاعات موجود در مورد یک سهم ، کالا ، اوراق قرضه یا ارز در قیمت گنجانده شده است. بر اساس همین دیدگاه معامله‌گران تحلیل تکنیکال سعی می‌کنند با نگاه کردن به رفتار بازارها در موقعیت‌های مشابه گذشته، پیش بینی کنند که سهم در آینده چگونه حرکت خواهد کرد.

معامله‌گران تحلیل تکنیکال هم سطح مقاومت و هم سطح حمایت را شناسایی می‌کنند تا بتوانند زمان خرید و فروش سهام را برای سرمایه‌گذاری در هر شکست یا تغییر روند تعیین کنند. علاوه بر شناسایی نقاط ورودی و خروجی، مقاومت می تواند به عنوان یک ابزار مدیریت ریسک مورد استفاده قرار گیرد. معامله گران می توانند دستورات توقف ضرر را ورای سطح مقاومت تنظیم کنند یا از هرگونه شکست به عنوان یک سیگنال معاملاتی استفاده کنند. سطح مقاومت باید با آمدن داده‌های قیمت جدید دوباره ترسیم شود.

مثالی از نحوه استفاده از سطح مقاومت

فرض کنید که شما در حال مطالعه تاریخچه قیمت سهام یک شرکت هستید و می‌خواهید زمانی را جهت فروش سهم تعیین کنید. طی دوازده ماه گذشته، هر سهم شرکت بین 7 تا 15 دلار معامله شده است. در ماه دوم سهام به 15 دلار می رسد، اما در ماه چهارم به 7 دلار کاهش می یابد. در ماه هفتم، دوباره به 15 دلار صعود می‌کند و قبل از ماه نهم به 10 دلار می‌رسد. در ماه 11 یک بار دیگر به 15 دلار و در 30 روز بعد به 13 دلار کاهش می یابد و دوباره به 15 دلار صعود می کند.

مقاومت

در این مرحله، شما به وضوح شاهد عدم عبور قیمت از سطح 15 دلار بوده اید. اگر دلیلی نمی بینید که سهم از سطح مقاومتی 15 دلار عبور کند، این زمان خوبی برای فروش سهم می‌باشد، زیرا بازار به وضوح نشان داده است که وقتی قیمت به 15 دلار برسد، احتمال افزایش عرضه و کاهش قیمت بسیار زیاد است. با این حال، باید مراقب بود، زیرا گاهی اوقات اگر محرک‌های اساسی سهام، مانند شرایط اقتصادی یا برنامه های جدید در مدل کسب‌وکار شرکت را در نظر نگرفته باشید ممکن است موارد تکنیکالی را تحت تأثیر قرار دهند ، سطوح مقاومت شکسته شده و قیمت از آن عبور می‌کند.

مقاومت در اعداد رند

هر قیمت رندی در بازار می تواند به عنوان سطح مقاومتی در نظر گرفته شود. این اعداد می توانند قیمت های که ضریبی از 5 و 10 هستند را محسوب شوند. همچنین قیمت هایی که برای آنها اسکناس یا چک پول چاپ شده است قیمت رند گویند. به عنوان مثال یک کالا در محدوده قیمتی 87 دلاری در حال معامله است. سطح قیمتی 100 دلار می‌تواند به عنوان یک محدوده مقاومتی پیش روی قیمت قرار گیرد.

 

سطوح قیمتی : حمایت‌ و مقاومت

اگر سطح حمایت‌ جایی است که قیمت در یک بازه زمانی از آن پایین‌تر نرفته است ، بر خلاف آن سطح مقاومت جایی است که قیمت در یک بازه زمانی از آن سطح بالاتر نرفته است. یا به عنوانی حمایت را می‌توان کف و مقاومت را سقف یک سازه در نظر گرفت.

هر دو سطح مقاومت و حمایت نمونه‌هایی از سطوح قیمتی می‌باشند. در مورد حمایت باید گفت که این سطح در روندهای نزولی مورد بازخورد قرار می‌گیرد ولی سطح مقاومت در روندهای صعودی مورد بازخورد قرار می‌گیرد.