پرش به محتوا

شرایط استفاده از ارزهای دیجیتال برای ورادات خودرو چیست؟ رئیس کنفدراسیون صادرات جواب می‌دهد

شرایط استفاده از ارزهای دیجیتال برای ورادات خودرو چیست؟ رئیس کنفدراسیون صادرات جواب می‌دهد

شرایط استفاده از ارزهای دیجیتال برای ورادات خودرو چیست؟ رئیس کنفدراسیون صادرات جواب می‌دهد

محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، گفته شرط استفاده از ارزهای دیجیتال برای واردات خودرو، استخراج قانونی و با مجوزی است که توسط بانک مرکزی قابل ‌دید باشد.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از خبرگزاری مهر،‌ لاهوتی در مورد استفاده از رمزارزها در تجارت خارجی، بیان کرد:

استفاده از رمزارز در وضعیت کنونی اقتصاد ایران یکی از ابزارهای مهم در حوزه واردات است و در آینده احتمالاً در حوزه صادرات هم قابل ‌استفاده و کمک ‌کننده باشد. اما با توجه به اینکه هم اکنون منشأ استخراج رمزارز برای دولت مهم و مبنای استفاده هم برای رمزارزهای مجاز است، بنابراین فعلاً در حوزه واردات عملیاتی شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در ادامه افزود:

استفاده از رمزارزها در حوزه واردات تقریباً موفق هم بوده و طبق اعلام سازمان توسعه تجارت ایران، سه هفته پیش ۱۰ میلیون دلار رمزارز در حوزه واردات استفاده شد.

او با اشاره به واردات خودرو با استفاده از رمزارزها، گفت:

در حوزه خودرو که یک حوزه حساس برای بانک مرکزی و وزارت صمت است و به نوعی باید با ارزهای صادراتی، واردات انجام شود و طبق گفته‌ها به نظر می‌رسد که قرار نیست ارز نیمایی به واردات خودرو تعلق گیرد، بنابراین استفاده از ارز صادراتی و رمزارز می‌تواند کمک‌ کننده باشد.

لاهوتی گفت:

نکته واجد اهمیت این است که فعلاً در دنیا تنها کشوری که در تجارت خارجی رمزارز را به رسمیت شناخته ایران است و به همین دلیل در حوزه واردات کمک کننده تأمین ارز باشد.

مصوبه هیئت وزیران درباره استفاده از ارزهای دیجیتال برای واردات خودرو.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با ذکر اینکه باید منشأ رمزارز از سوی ارائه‌ کننده اعلام و قابل تأیید باشد، در ادامه گفت:

با توجه به اینکه شرط استفاده از رمزارز، استخراج قانونی و با مجوزی بوده که توسط بانک مرکزی قابل رصد است، لذا می‌تواند نقش مؤثری در اسانسازی تجارت خارجی داشته باشد.

وی تاکید کرد:

البته هیچ بانک مرکزی در دنیا هنوز رمزارز را برای تجارت به رسمیت نشناخته است، بنابراین وضعیت استفاده از این ابزار در تجارت به نحوه توافقات دوجانبه ایران و کشورهای مبدا برمی‌گردد و اگر آن کشورها بپذیرند قطعاً امکان ‌پذیر است.

لاهوتی با بیان اینکه استفاده از هر شیوه‌ای که محدودیت‌ های فعلی را دور بزند، مفید خواهد بود، گفت:

هر روشی که در شرایط تحریمی به ما فرصت حضور مؤثر در تجارت خارجی را بدهد، کمک‌کننده است مشروط بر اینکه کشورهای دیگر هدف نیز پذیرنده رمزارز باشند.

لینک خبر: ارز دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *