حمایت

حمایت

حمایت یا سطح حمایتی یک اصطلاح مالی است و منظور سطحی است که در آن تمایل به خرید به اندازه کافی قوی هست که بر فشار فروش غلبه کند. در این سطح معامله‌گران تمایل به خرید دارند و حرکت قیمت رو به افزایش می گذارد.

توضیحات بیشتر “حمایت ( سطح حمایتی )”

حمایت‌ یا سطح حمایتی در بازار سهام سطحی است که خریداران تمایل به ورود و یا خرید سهم دارند. و به سطحی اشاره دارد که قیمت سهام یک شرکت به ندرت پایین تر از آن می‌رود. زمانی که قیمت به سمت حمایت‌ حرکت کند و از آن سطح پایین‌تر نرود حمایت‌ تایید شده است ولی اگر قیمت از حمایت‌ عبور کند به این معنی است که قیمت آن سطح را نپذیرفته است و حمایت‌ تغییر کرده است.

توانایی تشخیص حمایت یا سطح حمایتی کمکی جهت شناخت بیشتر سیستم تحلیل تکنیکال می‌باشد. در تحلیل فاندامنتال میزان عملکرد یک شرکت مورد بررسی قرار می‌گیرد و براساس آن حرکت قیمت سهام را تشخیص می‌دهیم. در حالی که در تحلیل تکنیکال از الگوها و روند قیمت استفاده می‌شود. در تحلیل تکنیکال از طریق خطوط روند مسیر غالب بر قیمت سهام را تشخیص می‌دهیم. این خطوط براساس نقاط بالایی و پایینی قیمت در چارت رسم می‌شود و تحلیلگران از طریق این خطوط ، سطح حمایت‌ و مقاومت را شناسایی می‌کنند.

سطوح قیمتی : حمایت‌ و مقاومت

اگر سطح حمایت‌ جایی است که قیمت در یک بازه زمانی از آن پایین‌تر نرفته است ، بر خلاف آن سطح مقاومت جایی است که قیمت در یک بازه زمانی از آن سطح بالاتر نرفته است. یا به عنوانی حمایت را می‌توان کف و مقاومت را سقف یک سازه در نظر گرفت.

هر دو سطح مقاومت و حمایت نمونه‌هایی از سطوح قیمتی می‌باشند. در مورد حمایت باید گفت که این سطح در روندهای نزولی مورد بازخورد قرار می‌گیرد ولی سطح مقاومت در روندهای صعودی مورد بازخورد قرار می‌گیرد.