10 توصیه کلیدی از وارن بافت در زمینه سرمایه گذاری و تجارت

وارن بافت

استراتژی های سرمایه گذاری “وارن بافت” در دنیا بسیار معروف است. در این مقاله قصد داریم به 10 مورد از آنها بپردازیم. 

1- هیچگاه در کسب و کاری که از آن شناخت ندارید، سرمایه گذاری نکنید

مفهوم این جمله کاملا مشخص است؛ ولی معمولا وقتی فردی در کاری موفق می شود، این نکته را فراموش می کند. در واقع کسی که در یک زمینه خاص تبحر دارد، فکر می کند با این تبحر می تواند در سایر زمینه ها موفق شود، ولی اینگونه نیست. خود بافت به دلیل اینکه از تکنولوژی چیزی زیادی نمی دانست وارد آن نشده بود و اخیرا پا به عرصه تکنولوژی گذاشت؛ چراکه مهارت هایی در آن کسب کرد.

2- اگر میخواهید شرکتی بخرید، بهتر است شرکتی عالی با قیمت بالا بخرید تا شرکتی معمولی با قیمتی ارزان

این سخن از طرف شریک بافت، چارلی مانگر زده شد و نگرش بافت را عوض کرد. بافت از آن زمان به بعد به دنبال شرکت هایی با کیفیت بالا می گشت؛ چرا که زمان به نفع شرکت هایی با کیفیت بالا عمل می کند.

3- اگر به این فکر نمی کنید که ممکن است 10 سال صاحب یک شرکت باشید، بهتر است به 10 دقیقه صاحب آن بودن نیز فکر نکنید.

سرمایه گذاری مانند تجارت نیست. سرمایه گذاری مقوله ای است که در طولانی مدت جواب می دهد. ریسک در تجارت بسیار زیاد است. سرمایه گذاری عبارت است از به حداقل رساندن ریسک و خطر برای تولید ثروت در طولانی مدت. البته بافت از عبارت به حداقل رساندن استفاده نمی کند و به جای آن از کلمه ی قطعیت سخن می گوید. هر وقت از بافت سوال می شود چرا در فلان شرکت سرمایه گذاری کرد، اینگونه جواب می دهد که آن شرکت قطعا در 10 سال آینده سودآوری خواهد داشت. پس سود رسانی در طولانی مدت باید مد نظر سرمایه گذاران باشد. بازار سهام به این دلیل طراحی شده است که پول را از نهاد فعال به نهاد صبور منتقل کند. در واقع بافت طرفدار خریدن سهام و نگه داشتن آن به مدت طولانی است. او معتقد است اشتباه اکثر سرمایه گذاران این است که با کوچکترین تغییر، درصدد فروش سهام خود برمی آیند.

4- به خاطر داشته باشید که بازار سهام، یک اختلال دو قطبی است

بازار بالا و پایین خودش را دارد. یک روز در بهترین شکل ممکن است و شما به عنوان سرمایه گذار با دیدن چنین روزی خوشحال هستید و یک روز نگران کننده است. اگر شما فردی برپایه ی احساسات لحظه ای باشید، در راه سرمایه گذاری دچار مشکل خواهید شد. تحمل شما به عنوان سرمایه گذار باید بالا باشد.

5- قرار نیست که سرمایه گذاری کار آسانی باشد و هرکس که فکر می کند آسان است، شخص نادانی است

بافت می گوید نیازی نیست که شما برای موفقیت در عرصه ی سرمایه گذاری یک نابغه باشید و در واقع این تلاش شما است که به عنوان سنگ محک عمل می کند. وقتی در دانشگاه، استاد، درسی یک ساعتی به شما می دهد و در ادامه به شما می گوید که در طول ترم طبق همین یک ساعت درس کار خواهیم کرد، متوجه این حرف بافت می شویم. با وجود اینکه این درس تنها یک ساعت زمان برده است؛ ولی نیازمند کار و تمرین زیاد است.

6- قیمت چیزی است که پرداخت می کنید و ارزش چیزی است که دریافت می کنید

فرض کنید می خواهید یک ماشین مدل بالا بخرید. برای این کار می توانید چندین کار انجام دهید. پول نقد بدهید، چک بدهید یا انواع معاملات دیگر. ارزش در اینجا، ماشین شما و قیمت چیزی است که با آن توانستید ماشین را بخرید. وقتی شما کار خرید را انجام دادید، ارزش گذاری شروع به کار می کند. با اینکه قیمت پرداخت شده توسط شما ثابت است، ولی ارزش پول شما با گذر زمان و طبق فرضیات پیش رو، تغییر خواهد کرد. بنابراین با اینکه اکثر افراد مفهوم کلمات قیمت و ارزش را شبیه به هم می دانند، این دو مفهوم کمی متفاوت اند.

7- مراقب آن دسته از سرمایه گذاری های تجاری که با تشویق و تمجید همراه هستند، باشید. حرکات مهم و برجسته با خمیازه همراه هستند!

استفاده از کلمه خمیازه در اینجا بدین مفهوم است که حرکات مهم نیازمند صبر و بردباری زیادی هستند. بافت به عنوان کسی که خود در کمپانی های معروفی چون اپل سرمایه گذاری کرده است، در مورد تشویق شدن در سرمایه گذاری هشدار می دهد. در واقع تشویق شدن باعث می شود فرد دیگر به خطرات احتمالی و آینده فکر نکند و اگر نیاز بود تا احتمالات کار دوباره بررسی شود، نسبت به این کار بی تفاوت می شود. از نظر بافت سرمایه گذارانی موفق هستند که به تشویق بقیه زیاد توجه نکنند.

8- ما حاصل دست پخت خودمان را می خوریم

وقتی در یک شرکت سرمایه گذاری می کنید، باید همان غذایی را بخورید که مدیران آن شرکت می خورند یعنی کاملا در سود و زیان آن سهیم هستید؛ ولی این اتفاق همیشه نمی افتد. در واقع منافع شما در شرکتی که در آن سرمایه گذاری می کنید باید هم راستا با مدیران و دست اندرکاران آن شرکت باشد تا هر دو گروه به منافع مشترک خود برسند.

9- وال استریت تنها جایی است که افراد با رولزرویس به آنجا می روند تا از افرادی که با مترو جا به جا می شوند، مشورت بگیرند

اعتماد کردن به پندهای هر شخصی با ایده های مختلف کار بسیار خطرناکی است. معمولا ایده و پندها از طرق مختلفی مثل رسانه به دست بقیه ی افراد می رسد. این افراد، معمولا انسان هایی عادی هستند، چرا که اگر سرمایه گذاران خوبی بودند، به جای استفاده از مترو، ماشین خودشان را داشتند. بافت و چارلی در تمام فعالیت طولانی مدتشان به افرادی ثابت و یکسان اعتماد می کردند و در گذر زمان این افراد عوض نمی شدند.

10- ما در وام گرفتن محتاط عمل می کنیم و سعی می کنیم آن را در قسط های طولانی مدت و با قیمت ثابت پس دهیم

در واقع اینجا بافت در مورد شرکت هایی هشدار می دهد که وام های زیادی می گیرند؛ چرا که اگر شرکت در عملکردش در مدت زمانی خاص ضعیف عمل کند، نمی تواند وام را پس دهد و ورشکسته می شود و تمام ایده ها و زحمت هایش به باد می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *